fbpx

Vitamin D3 1000 IE

335.00ден

Поради современиот начин на живот надвор, ние не трошиме доволно време да фатиме доволно количество витамин Д.

Кога да се користи ВИТАМИН Д3 Крка:

  • да се спречи недостаток на витамин Д (ниски нивоа на витамин Д во организмот) кај деца од 6 години или постари, адолесценти и возрасни со идентификуван висок ризик;
  • за третман на недостаток на витамин Д кај адолесценти и возрасни;
  • како додаток на специфичен третман за остеопороза (болест која се карактеризира со намалена коскена густина, што го зголемува ризикот од фрактури) кај возрасни со недостаток на витамин Д или висок ризик од недостаток на витамин Д.

Не земајте витамин Д3 Крка:

  •  ако сте алергични на витамин Д или на која било од другите состојки на овој лек (наведени во дел 6),
  • ако имате покачено ниво на витамин Д во крвта (хипервитаминоза Д),
  • ако имате високо ниво на калциум во крвта (хиперкалцемија) или урина (хиперкалциурија)
  • ако имате бубрежни камења или калциум во вашите бубрези,
  • ако имате сериозни проблеми со бубрезите (бидејќи вашето тело не може да користи витамин Д).

Пред употреба внимателно прочитајте го упатството и консултирајте се со вашиот доктор.

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Vitamin D3 1000 IE”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *