fbpx

Vitamin C 1000mg таблети

920.00ден

Витамин Ц придонесува за нормално формирање на колаген, како  структурен  протеин што дава поддршка на крвните садови, кожата, непцата, забите, коските и ‘рскавицата. Витаминот Ц исто така ја зголемува апсорпцијата на железото и придонесува за намалување на заморот како и стимулирање на имунитетот. HealthAid Витаминот Ц е преполн со шипинка и ацерола, со голем процент на  биорасположливост и ресорптивност но и нежен за стомакот, без да предизвикува иритации на желудникот и цревата.

 

 

За што се употребува?

 • Придонесува за одржување на нормална имунолошка функција за време и по интензивно физичко вежбање
 • Придонесува за нормално формирање на колаген
 • Придонесува за нормала структурна градба на крвните садови, коските, ‘рскавицата, кожата, непцата и забите.
 • Учествува во повеќе ензимски реакции кои се важни во ефикасното функционирање на метаболизамот и ослободување на енергија
 • Придонесува за нормална функција на нервниот систем
 • Важен е за нормална психолошка функција
 • Придонесува во заштитата на клетките од оксидативниот стрес
 • Ја зголемува апсорпцијата на железо и придонесува за намалување на заморот

За кој е наменето?

 • Оние кои треба да ја подобрат својата имунолошка состојба
 • Оние кои сакаат да одржат здрави коски, нокти, кожа, коса и еластични крвни садови
 • Оние кои се изложени на дејството на слободните  радикали
 • Оние кои бараат природен антихистамин
 • Оние со чувствителен желудник
 • Оние кои не можат да голтаат таблети

Доза
Таблетите витамин Ц 1000mg за џвакање може да се земат како дневен додаток во исхраната. Наменети се за возрасни и деца над 12 години 1×1 таблета за џвакање, препорачано наутро со храна.

Состав: Vitamin C 1000mg (Of which: Ascorbic acid 680mg, Sodium ascorbate 480mg), Rosehip powder 50mg, Acerola powder 50mg.

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Vitamin C 1000mg таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *