fbpx
Sale!

Uriage Xemose Emolient млеко за влажнење (500ml)

1,050.00ден 840.00ден

Млекото делува смирувачки, ја преструктуира кожата и го смирува воспалението предизвикано од ослабената бариера на кожата. Ја навлажнува и ја храни кожата, го намалува чувството на затегнатост и иритација.

Уникатната патентирана формула веднаш ја навлажнува кожата и на сувата, груба кожа која се лупи и нуди чувство на удобност.

Главни состојки: Термалната вода ја смирува кожата (поради високата содржина на калциум), ја навлажнува и ја зајакнува заштитната бариера на кожата. Патентираниот комплекс Церастерол-2Ф ја преструктуира кожата (поради содржината на омега 3 и 6 керамиди, кои се карактеристични само за Uriage), фитостеролите имаат структурна улога и имаат антиинфламаторно дејство. Екстрактот од бораж работи против чешање, декстран сулфатот го смирува воспалението, пироктон оламин има антибактериско и антифунгално дејство.

Користете:

Нанесете ја на чиста кожа на телото после туширање. По миењето, нежно исушете ја кожата со крпа (не тријте).
Погоден за сите возрасти. Клинички докажана ефикасност тестирана под дерматолошки надзор кај пациенти со атопичен дерматитис (деца) и псоријаза (возрасни): 50% намалување на пруритусот, 63% намалено чувство на затегнатост на кожата, 67% намалено чувство на непријатност, подобрен квалитет на живот: 63% кај деца и 75% кај возрасни.

 

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Uriage Xemose Emolient млеко за влажнење (500ml)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *