Strepsils со вкус на ментол и еукалиптус

196.00ден

Strepsils со вкус на ментол и еукалиптус се користи за ублажување на симптомите на воспалено грло и затнат нос.

Шифра: 978025 Категории:

Дозирање
Дозирање возрасни: една пастила на секои 2 до 3 часа. Максималната дневна доза е 12 пастили.
Деца постари од 6 години и адолесценти: една пастила на секои 2 до 3 часа. Максималната дневна доза е 6 пастили.
Лекот не е погоден за деца под 6 години. Постари лица: Не е потребно посебно прилагодување на дозата.

Треба да се користи најниската доза која помогнува за ублажување на симптомите, за најкраток час.

Како да се користи
За орална употреба. Пастилите треба полека да се раствораат во устата.

Пациентот не треба да консумира храна или пијалок веднаш по земањето на лекот, за да не се забрза отстранувањето на лекот од оралната мукоза и фаринксот.

Контраиндикации
Преосетливост на активните супстанции или на кој било од ексципиенсите наведени во дел 6.1.
Не е погоден за деца под 6 години.

Пред употреба вниматлено прочитајте го упатството.

 

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Strepsils со вкус на ментол и еукалиптус”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *