fbpx

Natura Therapy Pulmo complex капсули

495.00ден

Наменет е за сите лица кои пушат цигари, за сите лица со акутни или хронични проблеми, инфекции и воспаленија на органите за дишење (респираторниот систем) како бронхитис, бронхопневмонии, ХОБС (хронична обструктивна белодробна болест), астма и други.

Шифра: 1423930 Категории: Ознака: ,

ПУЛМО комплекс е додаток во исхраната кој содржи природни билни екстракти од кора од бор и пеперминт, куркумин, бета-каротен, биофлавоноиди и други фитоелементи со анти-инфламаторни, анти-оксидативни својства и имуно-модулаторни својства.

Редовната употреба на ПУЛМО комплекс обезбедува:
• силни антиоксиданти како бета-каротен, цитрусни биофлавоноиди, фикоцијанин и други кои се важни за спречување на оштетувањата од страна слободните радикали (токсините од цигарите, воздухот или цитокини) на клетките во белите дробови и респираторниот систем во целина;
• куркумин со клинички докажано антиинфламаторно дејство со кое може да помогне во смирување на воспаленијата на белите дробови и органите за дишење;
• уникатни биоактивни молекули од екстрактот од бор и пеперминт кои во научните истражувања покажуваат способност да го превенираат формирањето фиброзно ткиво во белите дробови.

Препаратот содржи идеална комбинација на природни фитоелементи со докажано анти-инфламаторно дејство, анти-оксидативно, детоксикациско и имуномодулаторно дејство за белите дробови и респираторниот систем во целина, за здрави бели дробови и витален респираторен систем.

Екстрактите од кора од бор и пеперминт имаат научно докажано дејство ефикасно да ги смируваат воспаленијата кои цигарите (токсините од инхалираниот чад) ги предизвикуваат на ткивото (алвеолите) на белите дробови и ја спречуваат појавата на фиброзно ткиво (нефункционално ткиво кое се создава како последица на оштетувања). Овие екстракти исто така имаат и анти-оксидативно дејство, анти-микробно дејство (способност за уништување на стрептококи и други бактерии) како и антифунгално дејство. Бета каротенот (провитамин А) ја помага имуната функција и овозможува брз раст и обнова на оштетените клетки на белите дробови.

Цитрусните биофлавоноиди и акаи бобинката (која содржи и витамин Ц) се моќни антиоксиданти кои го спречуваат оксидативниот стрес (оштетувањата) предизвикани од токсините (слободните радикали) од цигарите, од загадениот воздух. Исто така, овие антиоксиданти ги спречуваат и неутрализираат и оштетувањата кои инфламаторните сигнални молекули ги прават на белите дробови како реакција на некоја бактериска или вирусна инфекција (при бронхитис, бронхопневмонија и др.). Спирулината е добра за ефикасно врзување на токсините од цигарите внесени во организмот, квалитетот и функцијата на крвните клетки. Екстрактот од Реиши заедно со куркуминот имаат имуномодулаторно дејство, за здрав имунитетот и регулиран инфламаторниот одговор, смирени воспаленијата што е важно за одбраната од инфекциите, астма и нарушена функција на белите дробови.

Производител

Начин на издавање

,

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Natura Therapy Pulmo complex капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *