fbpx

Proculin капки за очи

144.00ден

Спаѓа во групата на вазоконстриктори кои се користат за привремено намалување на црвенило и чешање на очите предизвикани од различни иританси како прашина, полен, ветер, сонце..

Шифра: 52337 Категории: Ознака: ,

СОСТАВ

naphazoline hydrochloride 0,3mg/ml

Фармацевтска форма
капки за око, раствор

Дејство
Нафазолин хидрохлорид,припаѓа на групата лекови наречени локални вазоконстриктори. Тие ги стеснуваат крвните садови во окото, со што се намалува црвенилото и отокот.

Идеални за краткотрајна употреба, во спротивно може да предизвикаат проблеми како глауком и др.

Индикации
Конјунктивална хиперемија (лекот привремено ги намалува симптомите, црвенило и чешање, предизвикани од различни иританси како прашина, чад, смог, студенило, ветер, сонце, ТВ-зрачење, пливање, употреба на контактни леќи, работа со предмети во близина на очите). Алергиско воспаление на очите предизвикано од полен, трева, животински влакна и др.

Пакување
10 ml

Регулаторен статус
ОТЦ

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Proculin капки за очи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *