fbpx

Pikovit Forte 7+ пастили

195.00ден

Пиковит форте обложените таблети содржат единаесет ссенцијални (основни ) витамини, во количества кои се соодветни со препорачаните дневни дози, за деца на 7 годишна возраст и постари.

Што претставува Пиковит Форте

Пиковит форте обложените таблети содржат единаесет ссенцијални (основни ) витамини, во количества кои се соодветни со препорачаните дневни дози, за деца на 7 годишна возраст и постари. Бидејќи не содржат шеќер. кој е потребен за раст и развој на бактериите Пиковит форте обложените таблети немаат штетно влијание врз забите. Тие содржат манитол, малтитол и аспартам, кои им даваат пријатен вкус.

Витамините се супстанции кои имаат огромно биолошко значење и се вклучени во регулирањето на многубројните биохемиски процеси во човековото тело. Групата на Б витамините (Б1, Б2, Б6, пантотенска киселина и никотинамид) се вклучени во метаболизмот на jаглехидратите, протеините мастите. како и функционирањето на нервниот систем. Фолната киселина е потребна за производство, регенерација и нормално функционирање на крвните клетки. Витаминот А е потребен за развојот на епителните клетки и за синтезата на очниот пигмент. Витаминот Д го регулира користењето на калциумот и овозможува соодветна минерализација на коските забите. Витаминот Ц помага при апсорпцијата на железото и е дел од многубројните оксидативно-редуктивни процеси во човековото тело. Витаминот Ее физиолошки антиоксидант, кој ги клеточните мембрани од оштетувана функционирање на клетката. и го заштитува целосното

Пиковит форте обложените таблети се препорачуваат при зголемена потреба за внес на витамини во организмот. и како додаток при неправилна или несоодветна исхрана, кога општите мерки (без разлика дали исхраната е разновидна или еднолична) не се доволни:

  • замор и слаба концентрација,
  • кај деца од училишна возраст,
  • при физички активности (активни или рекреативни спортови),
  • при несоодветна и еднолична исхрана, со намален внес на овошје и зеленчук

Пиковит Форте не претставува замена за избалансирана и правилна исхрана. Пред употреба ве молиме внимателно да го прочитате упатството.

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Pikovit Forte 7+ пастили”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *