Pikovit сируп

185.00ден

Пиковит сирупот ги исполнува зголемените потреби на организмот за витамини и го компензира нивниот недостаток, особено кога со храната тоа не можеме да го постигнеме.

Што е Пиковит и за што се користи

Пиковит содржи девет најважни витамини, кои се вклучени во регулирањето на многу биохемиски процеси во организмот. Витамините од групата Б (Б1, Б2, Б6, пантотенска киселина и никотинамид) учествуваат во метаболизмот на јаглехидрати, протеини и масти и во функционирањето на нервниот систем. Витаминот А е потребен за развој на епителни клетки и синтеза на виден пигмент. Витаминот Д ја регулира потрошувачката на калциум и овозможува правилна минерализација на коските и забите. Витаминот Ц ја забрзува апсорпцијата на железо.
Пиковит ја задоволува зголемената потреба на организмот за витамини и го компензира нивниот недостаток на храна кога општите мерки (разновидна и редовна диета) не се доволни.

Пиковит е наменет првенствено за деца во случај на :

  • во отсуство на апетит,
  • во случај на замор,
  • во ретардација на растот,
  • како додаток по третман со антибиотици,
  • како витамински додаток на храна, особено во зима и пролет.

Пиковит не е замена за балансирана и разновидна исхрана. Затоа, важно е да бидете сигурни дека исхраната на вашето дете е иста додека земате Пиковит.

150ml.
Пред употреба ве молиме прочитајте го упатството.

Начин на издавање

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Pikovit сируп”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *