fbpx

Forvita витамини и минерали

135.00ден

Идеална комбинација на витамини и минерали за добро здравје и имунитет.

Се препорачува при:

  • зголемена телесна активност (активен и рекреативен спорт)
  • недоволно искористување на храната (стари луѓе, пушачи, алкохоличари)
  • состојби на неадекватна, нередовна и еднолична исхрана (диети, гладување, сува храна)
  • состојби на зголемено губење на минерали (повраќање, проливи, интензивни менструации, силно потење)
  • за подобрување на растот и апетитот

Витамините учествуваат во регулирање на низа биохемиски процеси во организмот. Витамините од групата Б (тиамин, рибофлавин, пиридоксин, пантотенска киселина и никотинамид) учествуваат во метаболизмот на јаглените хидрати, протеините и мастите, како и во работата на нервниот систем. За правилен развој на епителните клетки и синтеза на очниот пигмент потребен е витаминот А.

Витаминот Д го регулира искористувањето на калциумот и овозможува правилна минерализација на коските и забите. Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железото и учествува во многу оксидо-редуктивни процеси во организмот. Витаминот Е е антиоксиданс кој ја штити клеточната мембрана и ја одржува нејзината функционална способност.

 

Содржи 30 капсули.

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Forvita витамини и минерали”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *