fbpx

Detrical 1000IE таблети

295.00ден

Детрикал 1000 е производ со витамин Д3, од природно потекло, со одлична апсорпција.

Витамин Д3 треба да се користи:

  • во есенските и зимските месеци помеѓу септември и април
  • во текот на целата година, ако во текот на летото нема соодветно изложување на сонце
  • во текот на целата година, за постари лица (над 65 години ), бидејќи ефикасноста на синтезата на витамин Д во кожата е намалена кај постари лица

Витамин Д3 треба да се користи:

  • во есенските и зимските месеци помеѓу септември и април
  • во текот на целата година, ако во текот на летото нема соодветно изложување на сонце
  • во текот на целата година, за постари лица (над 65 години ), бидејќи ефикасноста на синтезата на витамин Д во кожата е намалена кај постари лица

Најдобри природни извори на витамин Д се рибино масло и риба. За жал, овие производи ги трошиме во премногу мали количини, а во исхраната на малите деца сè уште недоволно се користат. Кај млечните производи, количината на витамин Д е премала за да се задоволат потребите на организмот.

Ве молиме да се придржувате до препорачаните дневни дози. Диететска храна за посебни медицински намени не смее да се користи како замена за разноврсна исхрана.

Препорачаните дози за жени и мажи се 800-2000 IU/ден, во зависност од телесната тежина.

Витаминот Д придонесува:

  • за одржување на здрави коски
  • за одржување на нормална мускулна функција
  • за нормална функција на имуниот систем

Намена

”За диететско регулирање кај лица со остеопенија, остеопороза, автоимуни, кардиоваскуларни, малигни болести и други состојби и болести кај кои е неопходен надомест на витамин Д.”

Витаминот Д го намалува ризикот од настанување на скршеници, ја подобрува нервномускулната функција и го намалува ризикот од паѓање. Паѓањата се ризик фактор за фрактури на коските кај мажи и жени постари од 60 години.

Диететска храна за посебни медицински намени не смее да се користи како замена за разноврсна исхрана.

 

Активни состојки 1 таблета (0,32 g) 100 g
Витамин Д (холекалциферол) 25  μg 7,8 mg

Останати состојки: средство за зголемување на волумен: изомалат, микрокристална целулоза; згуснувачи: хидроксипропилцелулоза, средство против стврднување: талк, магнезиум-стеарат; триглицериди со среден ланец; боја: титан диоксид.

Нето количина: 19,2 g ℮

Пакување: 60 обложени таблети (блистер 2 x 30)/кутија

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Detrical 1000IE таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *