fbpx

Dermedic Melumin дневен заштитен крем против дамки 50ml

1,080.00ден

Заштитува од формирање на темни дамки од разни етиологии, ги осветлува постојните места на хиперпигментација и го враќа рамномерниот, здрав изглед на кожата. Кремот обезбедува интензивна заштита од сончево зрачење – комплексот на современи SPF 50+ УВ-филтри обезбедува многу висока заштита од сонце, спречувајќи иницирање на пигментациски процеси во кожата како резултат на УВ зрачењето.

Формулата содржи Melumin Tristage – иновативен, патентиран комплекс, развиен во Биогенед Институтот за Истражување и Развој и формиран од активни супстанции со синергистичен антипигментациски ефект: Lightderm®, Arbutin, liposome Vitamin C и Niacinamide. Комплексот обезбедува ефикасна борба против хиперпигментацијата од различно потекло, работејќи на три нивоа:

1. Ја инхибира синтезата и активноста на тирозиназа – ензим кој е од суштинско значење за формирање на меланин.

2. Го ограничува бројот на меланозоми – органели на меланоцитни клетки, чија улога е синтеза и складирање на меланин – пигментот одговорен за развој на хиперпигментација.

3. Го намалува трансферот на меланин во кератоноцитите во епидермисот – области каде се развива хиперпигментацијата. Присуството на кокосово масло во формулата придонесува во хидрирањето и измазнувањето на кожата. Комбинацијата на витамини Е и Ц спречува формирање на слободни радикали, има ефект против стареењето, ги забрзува процесите на регенерација на кожата, го изедначува тонот на кожата и обезбедува сјаен тен.

• Флеки • Сончеви дамки • Старечки дамки • Флеки од акни • Хормонална и хиперпигментација предизвикана од лекови, мелазма • Сива и кожа без сјај

СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА: дневна нега на чувствителна кожа со темни дамки од разни етиологии, склона кон формирање на нови места

на пигментација.

УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА: нанесете наутро на исчистено лице, вратот и деколте и оставете да се апсорбира.

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Dermedic Melumin дневен заштитен крем против дамки 50ml”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *