fbpx

Dermedic-Capilarte серум за раст на коса

970.00ден

CAPILARTE серум – третман кој го стимулира растот и повторното растење на косата и е специјализиран производ за скалпот, со докажана ефективност, наменета за луѓе кои страдаат од периодични или хронични симптоми на губење на косата од разни етиологии. Значително го инхибира прекумерното опаѓање на косата и го стимулира процесот на нејзино повторно растење и згуснување

Клиничко истражување спроведено од независен институт за истражување под надзор на дерматолог. Примена на шампонот: еднаш на ден во тек на три месеци со истовремена употреба на шампонот CAPILARTE – третманот за растење и стимулација на нов раст.

Резултати: Изложеноста на фоликулите на косата на серумот CAPILARTE – третман застимулација на растење и нов раст на косата, резултираше со 121% раст на влакното на косата**

Формулата содржи внимателно одбрани активни состојќи: Procapil, Pilotantum комплекс, кофеин и вода од бреза, кои обезбедуваат тринасочна ефикасност на серумот:

– Го инхибира производството на дихидротестостерон (DHT) – хормон одговорен за скратување на фазата на раст на косата, минијатуризација на фоликулите на косата и, како резултат на тоа, губење на косата.
– Ја подобрува микроциркулацијата на скалпот што ги снабдува фоликулите на косата со доволна количина кислород, неопходни витамини и хранливи материи. Фоликулите на косата се негуваат добро и нивната биолошка активност е стимулирана и продолжена.
– Ги штити и регенерира клетките на фоликулите на косата и ја подобрува нивната виталност со што се забрзува растот на косата на коренот. Серумот го поттикнува растот на нова коса, ги успорува процесите на стареење и ја продолжува фазата на анаген (раст).

УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА: Нанесете мала количина на серум на сув или влажен скалп, директно по миењето. Нежно и внимателно масирајте го серумот и оставете да се апсорбира. Не го плакнете. За најдобри резултати користете го дневно 3 месеци. По 3 месеци од третманот, се препорачува да се направи едномесечна пауза. За да се зачуваат ефектите во овој период, се препорачува употреба на шампон за зајакнување CAPILARTE, за спречување на губење на косата.

Серумот е наменет за локална употреба на кожата. Во случај на контакт со очите, измијте со вода.

ХИПОАЛЕРГЕН СО ТЕРМАЛНА ВОДA.  КЛИНИЧКИ И ТРИХОЛОШКИ ТЕСТИРАН.
Пакување – 150мл.

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Dermedic-Capilarte серум за раст на коса”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *