fbpx

Оcolut капсули за добар вид

519.00ден

Ocolut® се користи за подобрување на видот, за заштита од макуларна дегенерација и за намалување на ризикот од катаракта.

Шифра: 1421831 Категории: Ознака: ,

Што содржи Ocolut?

Лутеин 6 mg во 1 капсула

Што претставува лутеин?

Лутеинот припаѓа на групата на каротиноиди. Тој е маснорастворлив жолт пигмент кој се наоѓа во некои растенија, алги, фотосинтезирачки бактерии. Служи како пигмент за апсорпција на светлина и остварува заштита против штетните ултравиолетови зраци и кислородот. Во човечкиот организам лутеинот се наоѓа во макулата на ретината и во кристалното тело на леќата и заедно со зеаксантин се нарекуваат пигменти на макулата. Се смета дека игрa улога во превенција на старосно условена макуларна дегенерација и катаракта.

Како дејствува лутеинот?

Офталмопротективниот ефект на лутеинот се остварува врз два основни механизми – филтрира и го неутрализира фототоксичното влијание на ултравиолетовите зраци и има антиоксидантно дејство.

Што се случува со усвоениот во организмот Лутеин?

По прием Лутеинот се ресорбира од гастроинтестиналниот тракт. Степенот на ресорпција варира, но генерално е подобра од онаа на бета каротенот. Лутеинот се вари 5 пати подобро од бета каротенот. Богатата со масти храна ја подобрува неговата апсорпција. Лутеинот се поврзува со специфичен ретинил протеин се дистрибуира во ретината и се акумулира најмногу во макулата.

Кога да користиме Ocolut?

За подобрување на видот, за заштита од макуларна дегенерација и за намалување на ризикот од катаракта.

Како да го употребуваме Ocolut ?

По 1-2 капсули дневно по јадење.

Како да се чува Ocolut?

Да се чува на суво, ладно и темно место и на места недостапни за деца на температура под 25˚С.

Ocolut® е трговска марка. Производот е произведен во согласност со највисоките барања на Добрата производна пракса. Ocolut е додаток во исхраната.

Начин на издавање

,

Производител

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Прв напиши оценка “Оcolut капсули за добар вид”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *